Multistate, epidemia zapalenia wątroby typu A z udziałem żywności ad 6

W Luizjanie odnotowano cztery przypadki zapalenia wątroby typu A u osób, które spożyły przygotowany na skalę przemysłową napój ( smoothie ) zrobiony z mrożonych truskawek, które były powiązane z tym samym procesorem. Genetyczna zależność wirusa zapalenia wątroby typu A.
Figura 2. Figura 2. Genetyczna pokrewność wirusowego zapalenia wątroby typu A zidentyfikowanego w ognisku i wirusowym zapaleniu wątroby typu A Wirus zidentyfikowany w tle Przypadki, jak pokazano przez porównanie parami 315 sekwencji nukleotydowych w regionie połączenia VP1-P2A. Przypadki związane z epidemią wykryto w Michigan (MI-obk), Luizjanie (LA-obk), Maine (ME-obk), Arizonie (przypadki AZ) i Wisconsin (WI-obk). Przypadki tła zostały zidentyfikowane w Michigan (MI-bkg), w północnej Kalifornii (Butte), Salt Lake City (SLC) i sześciu wartowniczych okręgach nadzoru – Pierce County, Washington (prc); Jefferson County, Alabama (jfa); Multnomah County, Oregon (mlt); Hrabstwo Pinellas, Floryda (pnf); Hrabstwo Denver, Kolorado (den); i Contra Costa County, Kalifornia (cca). Sekwencje identyczne z ogniskiem są zaznaczone pogrubioną czcionką. Liczby produktów PCR z identycznymi sekwencjami pokazano w nawiasach.
Wszystkie produkty PCR od pacjentów z powiatów Calhoun i Saginaw miały identyczne sekwencje w dwóch badanych regionach genomu (około 500 nukleotydów). Osiem z 10 produktów PCR z Maine było identycznych z zidentyfikowanym w Michigan. Tylko jeden z dwóch pacjentów, którzy mieli inną sekwencję RNA HAV, uczęszczał do szkoły, w której serwowano truskawki z tego samego procesora. Jednak nie można było ustalić, czy dziecko zjadło truskawki. Z produktów PCR uzyskanych od pięciu pacjentów w Wisconsin, dwóch w Luizjanie, siedmiu w Arizonie i dwóch w Tennessee, wszystkie z wyjątkiem jednego z dwóch pacjentów w Tennessee były identyczne z produktem PCR zidentyfikowanym w Michigan (Figura 2).
Sekwencje wirusowe z 4 z 98 przypadków tła (4 procent) u pacjentów, którzy przypuszczalnie nabyli zakażenie HAV w Stanach Zjednoczonych, były identyczne z sekwencjami biorącymi udział w wybuchu choroby. Dwa z tych czterech przypadków odnotowano w hrabstwie Pierce w stanie Waszyngton w 1996 r., A po jednym zgłoszono w Jefferson County w Alabamie w 1996 r. I Multnomah County w Oregonie w 1997 r. (Ryc. 2). Spośród 61 produktów PCR uzyskanych od osób podejrzewanych o zakażenie HAV w Meksyku, żaden nie był powiązany z sekwencją zaangażowaną w wybuch choroby.
Dyskusja
Badania epidemiologiczne wykazały, że wybuchy zapalenia wątroby typu A w Michigan były związane ze spożywaniem mrożonych truskawek. Żadne inne wspólne wydarzenie lub jedzenie nie może wyjaśnić podziału spraw. Badanie wykazało również, że truskawki zostały skażone przed ich rozdaniem, ponieważ zamknięte pojemniki nie zostały otwarte przed ich użyciem w różnych kuchniach szkolnych. Tożsamość genetyczna sekwencji HAV od pacjentów z Michigan potwierdziła dowody epidemiologiczne wskazujące, że epidemia pochodziła ze wspólnego źródła.
W Maine na podstawie dowodów epidemiologicznych podejrzewano związek między zapaleniem wątroby typu A a spożyciem mrożonych truskawek, ale w Arizonie, Luizjanie, Tennessee i Wisconsin zanotowano zbyt mało doniesień na temat badań epidemiologicznych.
[podobne: bikalutamid, chloramfenikol, ambroksol ]
[patrz też: odleżyny leczenie, odma prężna, olx wagrowiec ]