Psychoterapia i poufność: świadectwo uprzywilejowanej komunikacji, naruszenie poufności i obowiązki sprawozdawcze ad

Bezprawne naruszenia poufności są często dokonywane bezkarnie, ponieważ pacjenci niechętnie ryzykują dalszym wstydem, zwracając się do sądu. Slovenko informuje, że terapeuci są mniej podatni na pozew za pogwałcenie zaufania pacjentów niż za nieujawnianie informacji klinicznych stronom trzecim, które zgłaszają uraz. Największą różnicą w ochronie zaufania klinicznego przez prawo może być carte blanche, które daje ujawnienie, gdy pacjenci wyrazili zgodę . Osoby trzecie, takie jak ubezpieczyciele zdrowotni i pracodawcy, zwykle oferują usługi lub możliwości pod warunkiem, że wyrażą zgodę na zwolnienie informacje kliniczne. Wstrzymanie zgody w takich okolicznościach często nie jest realnym wyborem, ale prawo zazwyczaj traktuje tę zgodę jako dobrowolną. Chociaż niektórzy kwestionują zakres, w jakim prawo powinno uwzględniać taką zgodę, która nie ma mocy, a zatem jest ważna, Slovenko przyjmuje swoją legitymację jako daną.
Mówiąc bardziej ogólnie, Slovenko analizuje prawo tajemnicy klinicznej w sposób w dużej mierze opisowy i bezkrytyczny wobec wydarzeń, które kronikował. Jego encyklopedyczna książka stanowi cenne odniesienie dla pracowników służby zdrowia, zwłaszcza dla psychoterapeutów, którzy interesują się minimalnym wymogiem prawa medycznej prywatności, ale zachęca do refleksyjnego podejścia do prawa jako arbitra tego, co powinni zrobić pracownicy służby zdrowia. Czyniąc tak, książka poświęca krótką perspektywę terapeutyczną, nastawioną na pacjenta jako odrębny czynnik moralny, który jest istotny dla decyzji o utrzymywaniu tajemnicy w niejednoznacznych sytuacjach, które prowadzą lekarzy do konsultacji z prawem. Zbyt często prawo nie daje jednoznacznych odpowiedzi, a klinicyści mogą służyć swoim pacjentom i wpływać na przebieg prawa przez podejmowanie i obronę etycznych sądów zorientowanych na pacjenta.
Psychoterapia i poufność cierpi na inną, bardziej osobliwą wadę: pochłania przesądy z minionej epoki, które są nieistotne dla książki. Slovenko sugeruje, że nawiązywanie kontaktów z homoseksualistami stanowi odgrywanie się przeciwko zasadom społeczeństwa , a on z aprobatą powołuje się na charakterystykę homoseksualizmu Karla Menningera jako nielegalny rodzaj gratyfikacji .
Problem ten można rozwiązać w poprawionym wydaniu i nie powinien on rozpraszać czytelników wartości książki do lekarzy, gdy strony trzecie pytają o sprawy, które być może nie powinny być rozpowszechniane za granicą . Poza tym książka Slovenko świadczy usługi publiczne, demonstrując prawo. uchybienia jako gwarant dla pacjentów, że ich zwierzenia będą przechowywane.
M. Gregg Bloche, MD, JD
Georgetown University Law Center, Washington, DC 20007

[podobne: ambroksol, cilostazol, polyporus ]
[więcej w: nowotwór płuc objawy, modlitwa do rany ramienia, olx pionki ]