Cięcie: Zrozumienie i przezwyciężenie samookaleczenia ad

Pismo jest mocne, a Levenkron porusza wiele aspektów cięcia, które dotychczas były tabu i nie odwracają wzroku. Ma jasne przesłanie dla tych, którzy cię ścinają – aby być lepszymi, musisz rozwinąć pełne zaufania przywiązanie do innej osoby – i powtarza to wciąż, powtarzając komentarze wspierające, a więc, jak w wielu poradnikach samopomocy, zdaje się mówić do czytelnika: Ty też możesz to zrobić. Martwi mnie to, że ta książka nie jest napisana wyłącznie dla osób borykających się z tym problemem, ale także dla szerszej publiczności – pracowników służby zdrowia, terapeutów, przyjaciół i rodziców – a dla tych czytelników jej głównym celem jest zdefiniowanie dobrego leczenia samo- zachowanie okaleczające. Tutaj są problemy, a perspektywa Levenkron jest ograniczona. Z własnego 20-letniego doświadczenia w pracy z takimi pacjentami i ich rodzinami wiem, że rozwijanie relacji opartych na zaufaniu z wykwalifikowaną i kompetentną osobą jest ważną częścią pracy. Ale są też inne aspekty leczenia: sposób, w jaki leki mogą pracować z terapią, aby zmniejszyć objawy, sposób, w jaki różne stresy życiowe mogą pogorszyć stan, oraz role terapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej i poznawczej. Leczenie samookaleczenia jest złożone, podobnie jak czynniki, które przyczyniają się do zachowania i współistniejących zaburzeń i objawów towarzyszących zachowaniom. A dla ludzi, którzy przecinają, jak dla każdego, nie wszystkie depresje odzwierciedlają tylko dziedziczną nierównowagę chemiczną.
Jako psychiatra jestem niechętny do angażowania się w wojny o ziemię z psychologami i innymi specjalistami od zdrowia psychicznego. Często było to moim doświadczeniem, że psychologowie potrafią opisać i uchwycić to, czym jest psychiatria i co robi lepiej niż psychiatrzy. Perspektywa Levenkrona wydaje się jednak tendencyjna. Kiedy opowiada historię rodziny dziewczyny, która jest skierowana do psychiatry, ponieważ poprzedni terapeuta jest przytłoczony poważną naturą zachowania dziewczyny, mówi, że to odsyłanie pozostawia zarówno rodziców, jak i dziecko czujących odrzuconych, zagubionych, i beznadziejna w uzyskaniu skutecznego leczenia. Levenkron zauważa dalej, że pacjenci, którzy są skierowani do psychiatrów, uważają, że ich problemy są przytłaczające dla ich początkowych terapeutów i zbyt poważne.
Levenkron nie wydaje jednak żadnych zaleceń, jak pracować z takim strachem. Nie sugeruje na przykład, że psychiatra i terapeuta mogą współpracować ze sobą w sprawie, lub że pacjent może zostać skierowany do psychiatry i nie powinien czuć, że jego sytuacja jest beznadziejna. Zamiast tego, wzmacnia punkt widzenia, że nastolatek będzie postrzegał siebie jako maniaka psychiatrycznego , jeśli takie polecenie zostanie złożone. Z pewnością nie wszyscy pacjenci, którzy okaleczają siebie, muszą zobaczyć się z psychiatrą, ale psychiatrzy są wyjątkowo wyszkoleni do pracy z pacjentami z poważnymi problemami, w których rolę odgrywają problemy psychologiczne, biologiczne i społeczne.
Muszę polecić tę książkę z ostrożnością. Jest dobrze napisany i wciągający, a także edukuje czytelnika o temacie, na który napisano zbyt mało. Jednak nie zapewnia w pełni zintegrowanej perspektywy leczenia samookaleczeń, ani nie opisuje wielu problemów, które często towarzyszą temu zachowaniu.
Lynn Ponton, MD
University of California, San Francisco, San Francisco, CA 94117

[podobne: nutrend, chloramfenikol, bupropion ]
[patrz też: hodyszewo msze, objawy raka pluc, objawy sm ]